Mekkora területen él a vakond?

A vakond élettere elérheti a 600-900 négyzetmétert is, ha ebben nem gátolják szomszédos vakondok vagy akadályok. Járatait mindig a legkisebb ellenállás irányába ássa és hosszúságukat évről évre növeli (30-100 méter). A halmok vagy túrások jelölik vadászterületének irányát és kiterjedését.

Egyetlen példány képes olyan járat rendszert ásni, mely 50 – 60 vakondtúrást eredményez. Mivel a legtöbb vakond magányosan él, fajtársaival is agresszív, így majdnem biztosak lehetünk abban, hogy gyepünkön, kertünkben lévő túrások okozója csupán egyetlen vakond.

A vakond okos állat, könnyen birtokba veszi egy korábban a kertből már elkergetett vakond járatrendszerét, melyet mi természetesen nem látunk. A korábbi vakond járataiba beköltözhet béka, egér, cickány, pocok, patkány, lódarázs. Számunkra láthatatlan élet zajlik a föld alatt, mely évtizedek alatt rendkívüli méretű, akár több kertszomszéd tulajdonát is érintő járatrendszert eredményezhet.

Szárazabb időben a vakond a mélyebb rétegekben vadászik, így lehet az a téves elképzelésünk, hogy a területen nincs is vakond, hiszen nincsen vakondtúrás.

Eső után vagy a locsoló rendszer beépítését követően azonban a felszín közelében új járatokat készít, melynek eredménye a hihetetlen mennyiségű új vakondtúrás.

Ezért amikor kertet építünk, érdemes átnézni a szomszédokhoz, ha nekik van vakondjuk, nekünk is lesz. Már csak locsolnunk kell hozzá.