Hasznos vagy káros állat a vakond?

Hasznos vagy káros állat a vakond ?

A legtöbben egyből rávágják azt a választ, hogy káros, hiszen a gyönyörű szép kertjük tele van vakondtúrásokkal. A kisebb rész azonban úgy gondolja, hogy hasznos, mert a talajban lévő kártevőket – is – elpusztítja.

Röviden a vakondról annyit, hogy

  • az emlősök osztályába, a cickányalakúak rendjébe, azon belül pedig a vakondfélék családjába tartozik
  • teljes hossza kb. 15-17 cm
  • egyneműen fekete, bársonyos szőrzettel borított, ritkán előfordul sárgásfehér vagy tiszta fehér színben
  • éjjeli állat, de kivételesen önként is napfényre jöhet
  • összsúlyának kb. másfélszeresét eszi meg naponta
  • téli álmot nem alszik

Ahogy azt bizonyára tudjuk, fő tápláléka gilisztákból és álcákból (lárvákból) áll. Az álcákon kívül megeszi a cserebogarat, ganéjbogarat, lótetűt, olykor a csigát sem veti meg.

Felmerül bennünk a kérdés: rendben, pusztítja a kártevőket, de gilisztával is táplálkozik – ami a talaj termőképességének növelése érdekében fontos szerepet tölt be -, akkor mégis káros?

Mivel kártevőket is fogyaszt, talán elnézhetjük neki ezt a kis botlást, hogy a gilisztákat is megeszi.

Az egyik fő táplálékával: a gilisztával

Egy kis érdekesség: a régebbi időkben minden falusi községnek vagy uradalomnak volt saját vakondvadásza. Egy újsághír szerint, 1909 őszén Svájc egyik részén egy vakondvadász több, mint fél hónap alatt 4000 vakondot fogott meg. 800 frank ütötte a markát.

1901-től a vakond védett állat Magyarországon. Jelenlegi eszmei értéke: 25.000 Ft.

Eldöntendő kérdés, mit látunk szívesebben a kertünkben: a vakondot – aki a fentebb felsorolt állatokkal táplálkozik, növényekkel nem – vagy azokat az élőlényeket, akik kárt tesznek növényeinkben?

Ha a vakond mellett tesszük le a voksunkat, akkor lehetőleg olyan védekezési módot válasszunk ellene, ami nincs rá káros hatással.