Vakond elleni védekezés módszerei – Amiket már kipróbáltál

“Földhegyek” a kertemben…miért nálam jelentek meg és miért nem máshol? Hogyan szabadulhatnék meg tőlük?

Mely módszereket kerüljem el, amikkel biztosan NEM tudom kiűzni a vakondot?

# 1. A vakond kiöntése

A vakond komoly járatrendszert üzemeltet a kertünk alatt, ráadásul jól úszik. Ha elkezdjük önteni a vizet a járataiba, egyrészt a vakond képes elmenekülni olyan járatszakaszba, ahová nem ér el a víz, másrészt kevés olyan háztartás van, ahol olyan mennyiségű vizet tudnak a járatba önteni, melyet a talaj nem nyel el. Így ez a módszer a magas vízszámla elérésén kívül másra nem nagyon alkalmas.

# 2. Erős, irritáló szagok a járatokban

Átmenetileg eredményes lehet a petróleumos, olajos, benzines, gázolajos, terpentines, fokhagymás rongy járatba való betömése, vakondűző patronok, füstpatronok használata, hiszen a vakond szaglása érzékeny. Amennyiben a terület táplálékban gazdag, idővel a vakond visszatér és újabb járatokat ás a táplálék megszerzése érdekében, ahol már nem érzi a zavaró szagokat.

# 3. Zajkeltő módszerek

A modern ember igyekszik egyszerűen valamilyen elektromos készülékkel megoldani problémáját. Ultrahangos riasztó, napelemes riasztó. A vakond azonban azzal hálálja meg ezeket a szerkezeteket, hogy vagy egy újabb túrást emel tiszteletükre, vagy kiássa őket, csak hogy jobban szemügyre vegye őket. Az már más kérdés, hogy a pár percenként sípoló napelemes riasztót mennyire fogja bírni hosszabb távon a fülünk (és idegzetünk), vagy a szomszéd füle és idegzete.

Másik zajkeltő forrás lehet még, amikor bevetjük az “üres sörösüveg a földbe ásva” című merényletet, azonban ez is hasonlóan végződhet, mint a fentebbi elektromos készülékek sorsa. Köszöni szépen a vakond a csodálatos sörösüveg-szél muzsikáját.

Fel kell ismernünk, hogy a vakond a táplálékért túrja fel a kertünket, ezért ideig-óráig nyugalom lehet a kertben, de sok bosszúságtól kíméljük meg magunkat, ha végleges megoldást választunk.

Üres sörösüveg a földben vakondriasztó célzattal

# 4. Növények

Ültethetünk olyan növényeket, amelyek állítólag elriasztják a vakondot. Ilyen ismert növény az Euphorbia lathyris, vagyis a hasindító kutyatej vagy más néven kerti sárfű. Minden része mérgező, a tejnedv a növény sérülésekor kerül felszínre. Azonban mivel a vakond nem rágja meg a növényeket, felmerülhet bennünk a kétség, valóban hatékony-e? Joggal tehetjük fel azt a kérdést, amennyiben gyermekünk vagy állatunk van, mennyire jó döntés az, ha kertünkben mérgező növényeket ültetünk?

Euphorbia lathyris, avagy kerti sárfű

# 5. Vakondfogó szerkentyű, alagútcsapda

Ezeket a szerkezeteket le kell ásni a vakond járataiba. Amikor a vakond a járataiban tesz-vesz, meglehet annak az esélye, hogy belefut a csapdába. De az is előfordulhat, hogy nagy ívben elkerüli. Mindenesetre, amennyiben ezt a módszert alkalmazzuk, mindenképpen ellenőrizzük a csapdákat, hogy a vakond el ne pusztuljon benne. Hiszen védett állat.

Vakondjárat

# 6. Kutya

Amennyiben kotorékeb tulajdonosok vagyunk, alkalmazhatjuk vakondfogónak. Ebben az esetben a vakondtúrások még nagyobbak lesznek az üldözés közben, mintha egy bombatámadást élt volna túl a kertünk, másik fontos dolog, hogy a hosszú járatrendszerből továbbra is érkezhetnek konkurens vakondok bennünket boldogítani.

# 7. Talajfertőtlenítés

A talajfertőtlenítéssel mindenképpen elérnénk azt, hogy a talajban bizonyos idő után nem lennének kártevők. Egy idő után a vakond is fogná vándorbotját és odébb állna. Remek, remek, mondhatnánk, de nagyon ritka az a fajta talajfertőtlenítő, amire biztosan ki lehet azt mondani: soha, semmilyen körülmények között nem káros a környezetére. Se emberre, se állatra, se növényre. Ha csak egy kicsit is azt szeretnénk, hogy gyermekeink, unokáink még ezen a Földön éljenek, akkor mindenképp vigyáznunk kell arra, milyen szereket használunk. Hiszen itt élünk.

Összefoglalva a fenti módszerek csak „tüneti kezelések”.

Ha meg is fogjuk a vakondot akár élve – rosszabbik esetben halva – ott marad a földben a kialakított járatrendszer. Csupán csak idő kérdése, hogy mikor költözik be egy újabb példány és mikor kezdődik újra elölről minden.

Azért ne keseredj el!

Hiszen van még egy lehetőség, amit még nem próbáltál, azonban működik. A következő cikkben megtudhatod, milyen fegyver lehet a tarsolyodban a vakond ellen.